TukTuk.co.il

תקשורת וסלולר

טלפונים ותקשורת מתאילנד לארץ ובתוך תאילנד 
הקידומת הבינלאומית של תאילנד היא 66, והקידומת של עיר הבירה בנגקוק היא 2. 
• אם אתם מתקשרים מחו"ל לבנגקוק, או מבקשים מאחרים לחייג אליכם לבנגקוק, בקשו מהם להשמיט את ה – 0 שבתחילת המספר. אותו הדבר לגבי שיחות שאתם עושים בתוך בנגקוק, השמיטו את הספרה 0 אם אתם מתקשרים מטלפון בבנגקוק למספר אחר בתוך בנגקוק.

• לקבלת עזרה ממרכזנית טלפונית חייגו בטלפון הקווי או בטלפון הציבורי את המספר – 13.

• בחלק מהטלפונים הציבוריים המצויים לרוב בכל רחוב בתאילנד תוכלו להתקשר לחו"ל (ולארץ), בעזרת כרטיס אשראי, מטבעות, כרטיס חיוג בינלאומי אותו קניתם בישראל, או כרטיס חיוג בינלאומי שרכשתם בתאילנד.

• בכדי לחייג לישראל, השתמשו בקידומת הטלפונית הבינלאומית – 972, את ה – 0 שבקידומות הפנימיות בארץ (02,03,04 וכו') וגם את הספרה – 0, שבקידומות של מספרי הפלאפון  , יש להשמיט.

התקשרות מתאילנד לארץ
 
ויי פיי, גלישה סלולרית וסים קארד
היום דרך ההתקשרות שעולה בענק על כל דרכי ההתקשרות האחרות. פשוט להביא את הנייד מהבית ולתפוס אינטרנט וויי פיי שיש היום בכל מלון/ מכון מסג'ים/מסעדות. בנוסף ניתן להגיע מהארץ עם חבילה סלולרית עם דגש על גלישה סלולרית כי הדבר החשוב בשביל שיהיה ווטס אפ לשיחות. 
ניתן גם לקנות סים מקומי עם גלישה סלולרית.

התקשרות מהדואר 
האפשרות הראשונה והזולה ביותר היא לחייג ממשרדי הדואר המרכזיים בכל עיר, משרדי אלה נקראים גם – Telecom Annex (סניף הדואר הראשי). בסניפי דואר אלה תמצוא טלפונים לשיחות בינלאומיים וגם מכשיר פקס, השיחות, (בין אם מדובר בקבלת שיחות או בחיוג לחו"ל), במחיר זול מאוד, שליחת וקבלת פקס בעלות הזולה ביותר, והשירות ניתן מסביב לשעון – סניפי דואר ראשיים ומרכזיים אלה פתוחים 24 שעות.

כרטיסי חיוג בינלאומיים 
אפשרות שנייה, גם היא זולה יחסית, היא לרכוש כרטיסי חיוג מהארץ, בהם תוכלו להשתמש לשיחות מתאילנד לארץ. ישנם לא מעט סוגים של כרטיסי חיוג לארץ מחו"ל ומומלץ לברר עלויות ולבחור בכרטיס המתאים ביותר עבורכם. (למשל, בחלק מהכרטיסים תוכלו לבחור שלושה מספרים של שלושה חברים או בני משפחה,מספרים קוויים או סלולאריים, אליהם ספציפית תוכלו להתקשר בהנחה משמעותית).

חיוג טלפוני מהאינטרנט קפה וסוכנויות הנסיעות 
האפשרות השלישית היא לבצע שיחות בינלאומיות דרך משרדי נסיעות או חנויות אינטרנט קפה. אם תחייגו ממקומות אלה ידרשו מכם לשלם עמלה, אך יחסית העמלה אינה מוגזמת ויקרה (כמו במלונות), עלות השיחות הבינלאומיות לארץ במשרדי הנסיעות ובאינטרנט קפה נעה בין 15 ל – 20 באט לדקת שיחה לטלפון קווי בחו"ל, דקת שיחה לטלפון סלולארי בחו"ל (טלפון סלולארי בישראל) עולה יותר מדקת שיחה לטלפון קווי בחו"ל. יש הבדל במחיר לפי דקת שיחה בינלאומית למדינות השונות בחו"ל. ויתכן מאוד שתמצאו חנות אינטרנט שמציעה מחיר זול בעבור דקת שיחה לטלפון קווי בישראל, אך לוקחת עמלה גבוהה, (יחסית לסוכנויות נסיעות, סניפי דואר או חנויות אינטרנט קפה אחרות), על דקת שיחה לטלפון סלולארי בישראל או על שליחת וקבלת פקס שנשלח באופן בינלאומי. בררו על עלות ה"חיוג בחזרה" ( – "Call Back" ), כלומר אם יתקשרו אליכם בחזרה מחו"ל, (כן, גם זה עולה כסף). ה "קול באק" עובד בצורה כזו – אתם מתקשרים הביתה ומוסרים להם את מספר הטלפון במקום בו אתם נמצאים, והם בבית, מתקשרים אליכם בחזרה. בדרך זו תשלמו הכי מעט, אך גם ההורים ו / או החברים בבית, ישלמו בעבור השיחה לתאילנד. בדרך כלל הכי חו"ל יהיה אם כאמור, יש הבדל של כמה באטים בודדים בין חנויות האינטרנט קפה וסוכנויות הנסיעות והטיולים, במחיר שהם דורשים לדקת שיחה לחו"ל, לטלפון קווי בחו"ל ולטלפון סלולארי בחו"ל. תוכלו לשאול מטיילים אחרים, ותיקים יותר בעיר, (שהגיעו לעיר לפניכם וסביר להניח שכבר בדקו ומצאו – ) איפה משלמים הכי קצת בעבור שיחה לישראל, או לעשות סיבוב בין חנויות אלה, וודאי תמצאו את חנות האינטרנט או משרד הנסיעות שנותן את המחיר הנמוך ביותר בעבור דקת שיחה לחו"ל לפי צרכיכם האישיים, לארץ אליה אתם רוצים לחייג ולמכשיר אליו אתם רוצים לחייג (קווי או סלולארי).

כרטיסי חיוג בינלאומיים 
אפשרות רביעית היא לקחת את מכשיר הפלאפון שלכם איתכם לחו"ל. את מרבית מכשירי הפלאפון, של מרבית חברות הסלולר, ניתן לקחת לחו"ל. לפני הנסיעה לחו"ל וודאו שהמכשיר שברשותכם "פתוח לשיחות מחו"ל" – כלומר שניתן לבצע בו שיחות מחו"ל. החיוג מהפלאפון הישראלי לתאילנד גם הוא יקר מאוד. אך לחברות הסלולר יש אפשרות לסדר לכם בפלאפון, חיוג דרך מה שחברות אלה מכנות, "חו"ל מוזל". למרות החיוג דרך ה "חו"ל המוזל", החשבון שתקבלו יהיה מטורף ומבין כל האפשרות לבצע שיחה מתאילנד לארץ. התקשרות דרך הפלאפון היא אחת האפשרויות היקרות והלא משתלמות, אם לא היקרה והכי לא משתלמת מביניהן.
בנוסף מאד חשוב לציין שאם לוקחים סלולר לתאילנד או לחו"ל באופן כללי מה שחברות הסלולר לא מיידעות אתכן(מעניין למה…) זה לשנות את כל המסלול שלכם, לרובכם וודאי יש מסלול עם חבילת דקות גלובלית וחבילות sms, אינטרנט ועוד כל מיני תוספת, בחו"ל לא תצטרכו את כל אלו והדקות של החבילה שלכם זה לא הדקות שתדברו מחו"ל! חשוב לדעת זאת כי לאחר מכן חוזרים הביתה ומגלים שאם חשבון הסלולרי בחו"ל עלה לכם 600 ש"ח אז לסכום הזה יתווסף חיוב החבילה הרגילה שלכם ובשניה קפצתם במחיר מעל ל-1000 ש"ח!!!

חיוג מהמלון 
האפשרות החמישית היא לחייג למספר בארץ או למספר בתאילנד, מבית המלון ובעזרתו של פקיד הקבלה במלון, אפשרות זו קלה זמינה ופשוטה, אך יקרה מאוד, כיוון שייקחו מכם עמלה גדולה ומשמעותית ביותר, על כל דקת שיחה. החיוג מבית המלון הוא נוח, ומבחינת פינוק ועצלנות, לא תצטרכו לצאת לרחוב המיודע והחם ולהתחיל לחפש את סניף הדואר הראשי ( – "Telecom Annex" ) ,או לברר בסוכנויות הנסיעות וחנויות האינטרנט קפה מחירים, התעצלות זו תעלה לכם ביותר, ואם לא תשלמו במקום על השיחה לחו"ל, אתם עלולים לצבור חוב במלון, ולקבל הפתעה מאוד לא נעימה בבואכם לעשות צ'ק אאוט.

רכישת סלולר 
ניתן לרכוש מכשיר סלולרי פשוט בתאילנד, או לקחת מהארץ מכשיר טלפון "תומך סים" ( – שמופעל באמצעות כרטיס סים), ולקנות כרטיס סים חדש – תאילנדי בתאילנד. דרך פלאפון המופעל בעזרת סים מקומי – תאילנדי, תוכלו לקבל שיחות מהארץ ובכלל מחו"ל, מבלי לשלם על שיחות נכנסות אלה, (בניגוד לחיוג לארץ מפלאפון ישראלי בו תשלמו גם כשיתקשרו אליכם) . אם הבאתם מהארץ פלאפון ולא ידעתם, אך גילתם בתאילנד, שפלאפון זה לא "פתוח" לחו"ל – תוכלו "לפתוח" מכשיר פלאפון שלא "פתוח" ( – שלא ניתן לעשות דרכו שיחות מ או/ו ל חו"ל), בחנות המורשה של אורנג' בקניון MBK בבנגקוק. בחנויות המורשות של חברת "אורנג'" ( "Orange" ), יוכלו "לפתוח" עבורכם את מכשיר הפלאפון לחיוג לחו"ל ולקבלת שיחות מחו"ל. פלאפון מומלץ לקנות בחנויות המורשות, המוכרות והבינלאומיות, כמו אורנג'. אם תקנו פלאפון בדוכן, שוק או חנות לא מוכרת יתכן ויהיה גנוב או מקולקל, בשני המקרים לא תוכלו להשתמש בו. (חנויות מורשות של אורנג' יש בקניונים MBK וסיאם דיסקוורי ( "Siam Discovery" ), שבבנגקוק, ובעוד ערים גדולות, וגם בכמה ערים פחות גדולות. הקומה השלישית בקניון MBK היא קומה שלמה המוקדשת לחנויות המוכרות פלאפונים, חברות פלאפונים רבות ושונות תמצאו שם, וגם דוכנים רבים שמוכרים פלאפונים (cellular) וכרטיסי זיכרון – סים (Sim). מספר הפלאפון התאילנדי שתקבלו יתחיל לרוב בספרות 09, תנו את המספר למי שאתם רוצים שיתקשר אליכם מהארץ. בחיוג מהארץ, אמרו למי שמתקשר אליכם שהם צריכים לחייג 00 או 012, 013 וכו' אם הם מנויים בשירותי טלפונים לחו"ל, אחר כך מוסיפים את הקידומת הבינלאומית של מדינת תאילנד – 66 ואחריה מחייגים את המספר שלכם, אותו הם צריכים לחייג בלי הספרה 0. למחייגים אליכם מהארץ השיחה תעלה בסביבות ה- 2 שקלים לדקה. כלומר, מי שרוצה לחייג אליכם מהארץ מחייג לדוגמא: 012, קוד מדינה 66 ואת המספר שמסרתם ללא ה-0 בהתחלה. כרטיסים למילוי שיחות (טוקמן) לפלאפון תוכלו לרכוש ברשת הסופרים 7/11 Seven eleven, בחלק מחנויות האינטרנט ולעיתים גם במלונות, גאסט האוסים, ובסוכנויות נסיעות וטיולים. עלות קניית פלאפון בחו"ל זולה יותר מעלות קניית המכשיר בארץ, וגם תקבלו הנחה נוספת עם תקנו במזומן. חברה מקומית – תאילנדית וטובה, שנחשבת להכי זולה בשוק חברות הסלולר התאילנדיות, נקראת "One 2 Call" ( "ואן טו קול" ) . כדאי לכם לברר לגבי המבצעים השונים של חברות הפלאפונים התאילנדיות לפני רכישת המכשיר, (מבצעים אלה משתנים מחנות סלולר לחנות סלולר, מעיר לעיר, והם מבצעים תקופתיים). עלות השיחות דרך הפלאפון התאילנדי נמוכות בהרבה מאשר השיחות והשימוש בפלאפון ישראלי בתאילנד.
חנויות סלולר נפוצות מאוד בערים הגדולים ובעיקר בבנגקוק, בחנויות ודוכנים ברחובות ובשווקים של בנגקוק, תוכלו לקנות פלאפון (קניית פלאפון בחנויות שהיא לא מורשה ושייכת לרשת בינלאומית מוכרת, היא לא מומלצת, כיוון שאין על מכשירי הפלאפון בחנויות אלה אחריות). בחנויות והדוכנים השונים תוכלו לקנות גם כרטיס סים מקומי – תאילנדי, בעלות נמוכה שעולה בסביבות ה – 200 באט, במחיר זה תקבלו גם 50 באט שיחות במתנה. מומלץ לקנות מראש מכשיר פלאפון ללא נעילה, כלומר מכשיר פלאפון "פתוח" – מכשיר כזה שניתן לבצע בו שיחות לחו"ל ולקבל דרכו שיחות מחו"ל, מהארץ. 
הוראות הפעלה: לביצוע שיחות מקומיות מחייגים את המספר כמו שהוא כתוב, מבלי להוריד ספרות, רגיל. לפני ביצוע שיחות בינלאומיות יש לחייג את הספרה 9 או 7 לפני, לאחר מכן חייגו את הקידומת הבינלאומית של ישראל ומספר הפלאפון עצמו, בלי קידומת 0 (כלומר, השמיטו את הספרה 0 מקידומת אזור החיוג בארץ, או מהמספר עצמו – 02,03,08,0547,077 וכו'). כרטיס הזיכרון, הסים שקניתם, תקף לתקופה של חצי שנה, גם במידה ולא השתמשתם.

וכמובן סקייפ 
למי שעדין לא התחבר זה הזמן, ולעיתים גם אלו שמחוברים לסקייפ לא מודעים כמה כסף אפשר לחסוך כשאתם מתקשרים מהסקייפ. טוב אז למי שעדין לא מכיר(אם קיימים כאלו) הסקייפ זו דרך התקשרות מהמחשב שלכם על ידי תוכנה פשוטה שמתקינים. רובכם המשתמשים בסקייפ לא מטעינים את הסקייפ בכסף אלא מדברים עם החברים שליד מחשב, כלומר סקייפ לסקייפ שזה ללא תשלום. אך בטיול סביר להניח שתרצו להתקשר גם לטלפונים ופלאפונים משום שלא כולם ליד מחשב ולא לכל בית סקייפ. אם הצלחתם ללמד את אמא להשתמש בסקייפ הסתדרתםת השיחות בינכם יהיו חינם, בנוסף אפשר להשתדרג ולקנות לבית טלפון voip ולחברו למחשב. את ההטענה לסקייפ עושים דרך האתר שלהם זה עולה 10 דולר חד פעמי והמחיר לדקת שיחה יהיה רשום על המסך בזמן השיחה. בנוסף ניתן לקנות חבילות מסוימות(הוזלה לארצות מסוימות) במחירים כמו 12 דולר. ניתן לשלם דרך אשראי או פייפאל. שורה תחתונה הסקייפ מנצח בגדול במחירים שאי אפשר להתחרות איתם!