TukTuk.co.il

מזג אוויר בתאילנד

מזג האוויר בתאילנד

תאילנד ניחנה באקלים טרופי, לח וחם בכל עונות השנה. עונת המונסונים – היא תקופה ממושכת, האורכת כ – 8 עד 9 חודשים, חודש יוני עד חודש אוקטובר. בחודשים אלה בנוסף לטמפרטורות הגבוהות, ואחוזי הלחות הגבוהים באוויר, גם יורדים גשמים חזקים, למשך שעות. תושבי תאילנד באיזורים השונים יודעים לחזאות מתי ירד גשם. הם גם יודעים לנצל את הגשם, להתקלח בחוץ בגשם ולאגור מים בכדי חרס ענקיים שתוכלו למצוא כמעט בכל בית תאילנדי ממוצע. בכל מקרה, אנחנו המטיילים יכולים להקלע למבול מונסון בכל רגע נתון. 
יש כל מיני תיאוריות: בחופים המונסונים באים בבקרים ובצפון תאילנדאחרי הצהרים, אך תאוריות אלה אינן ודאיות ויתכן מאוד שתיתפסו לא מוכנים – אם זה באמצע טראק או על החוף. כיוון שלמרות הגשמים הכבדים, הטמפרטורות גבוהות, ולא כל כך לחטוף מקלחת מלמעלה באמצע היום. בהתאם לתכנון הטיול שלכם בתאילנד, תוכלו להחליט עד כמה מפריע לכם אם ירדו גשמים או לאו.
בחודש נובמבר עד חודש ינואר הטמפרטורות הגבוהות יורדות מעט, אך מזג האוויר עדין חם ולח. תקופה זו, נובמבר עד ינואר, נקראת "העונה הקרה" – למרות שאין היא קרה בצורה משמעותית.
לתקופה שבין חודשים אפריל עד מאי, קוראים "העונה החמה". בחודשים האלה הטמפרטורות בחוץ הכי גבוהות שיש לתאילנד להציע ולכן עדיף שלא תיהיו חלק מהחווית ההזעה הזאת. כלומר, אם אתם לא מתכוננים לשהות במלונות עם מזגן ולבקר רק בקניונים, חודשים אפריל עד מאי הם לא העונה בשבילכם לבקר בתאילנד.

אם כך, באיזה עונה מומלץ לטוס לטייל בתאילנד?
ובכן התשובה היא לא חד משמעית. המונסונים עלולים להפתיע ולהקדים בחודש או להפתיע ולאחר בחודש. אז תכניסו טוב לראש – מונסונים זה כייף, הם מנקים את האוויר, לא קר וסביר מאוד להניח שתפגשו בתפועה לפחות פעם אחת. אם התאילנדים ממשיכים בשיגרת חייהם כרגיל בשעת מבול המונסון, אין באמת סיבה לנו, המטיילים, לעצור הכול. אם נקלעתם למונסון נסו לתפוס מחסה מפניו, עוד כשמתחיל לטפטפף מעט. מצאו מקום להתחבא בו מפני הטפטוף, כי בצ'יק אלה הופכות לטיפות ענקיות של המונסון. תוכלו להיצמד לחנויות בצד הרחוב או לעצור מתחת לגגות הפחונים. אם לא תסתתרו מני הגשם, טיפותיו ירטיבו אתכם עד מהרה באופן יסודי. תמיד תוכלו למלא את הזמן בו גשום בחוץ, בשהייה בפנים, אם במסעדה טובה, סתלבט במלון, במרפסת או בערסל, מאסז'ים ועוד. באיים על החוף, ירידת הגשם יותר מבאסת, ומומלץ לשאול בסוכנות הנסיעות, במשרדי התיירות או לבדוק באינטרנט מה עתיד להיות מזג האוויר בתקופה בה אתם נופשים בתאילנד. להכין אתכם נפשית לאפשרות שתתקלו במונסון ולקחת את המונסונים בפרופורציה, תאילנד נתברכה בקבוצות איים לא מעטות משני צדדיה, מזרח ומערב, בדרך כלל אם יורד מונסון בקבוצת איים אחד, בקבוצת האיים השניה – רגוע ולא גשום, כך שתוכלו ללכת בעקבות המונסון, למקום בו לא יורד גשם.

איך בכול זאת בוחרים מתי לטוס?

נוחתים בתאילנד ורואים לאן הרוח נושבת, כלומר: שומעים ממטיילים אחרים שחזרו, שהיו, ששמעו מאחרים וכ'ו. 
לצורך תיכנון הטיול במעוד מועד, כדאי לוותר על חודש אוקטובר, כיוון כי לפי הסטטיסטיקה – בחודש אוקטובר הגשמים כה עזים, עד כי הכבישים מוצפים. בחודש דצמבר תאילנד מתמלאת מטיילים שבאים לחגוג את הסילבסטר, חגיגות פתחית השנה האזרחית החדשה, חג המולד ועוד. למדינות בהן רוב האוכלוסיה נוצרי מדובר בחג של חופש מהלימודים ו/או מהעבודה.
חודש אפריל נחשב לחודש בו הטמפרטורה הגבוהה ביותר בתאילנד, כך שמומלץ שלא לבחור גם בחודש אפריל.
חודש אוגוסט נחשב לנוח מבחינת מזג אוויר, מה שגורם לו להיות חודש עמוס מאוד מבחינה תיירותית.
כך שאם תשתדלו להימנע מלבקר בתאילנד בחודשים אלה, תתקלו בכמה שפחות גשמי מונסון, הצפות וטמפרטורות לא אנושיות שלא מאפשר לצאת מבית המלון.