TukTuk.co.il

כסף בתאילנד

כסף בתאילנד

המטבע הוא התאילנדי המקומי נקרא באט, תוכלו למצוא מטבעות של 1, 5 ו- 10 באט. 
באט אחד הוא למעשה 100 סטנג. יש מטבעות של 25 ו- 50 סטנג. מבחינת שטרות ישנם שטרות של 10, 20, 50 100, 500 ו- 1,000 באט. המרת כספים, מדולרים לבאטים ומאירו לבאטים, ופדיית המחאות נוסעים (טרוול צאקס) של מאסטרכארד ושל אמיריקן אקספרס לידי מזומנים – כספים תאילנדים מקומיים, תוכלו לבצע בבנקים, סוכנויות המרת כספים ובמלונות.
השער הכי טוב, העמלה הכי נמוכה והשירות הכי אמין ניתן כמובן בבנק. לעומת זאת, חלפני הכספים בסוכנויות ודלפקי המרת הכספים, פתוחים בכל שעה, אך העמלה גבוהה בצורה משמעותית. אותו הדבר נכון לגבי דלפקי הקבלה במלונות, שזמינים 24 שעות, וימירו עבורכם כספים, אך ידרשו על הפעולה עמלה גבוהה הרבה יותר מהעמלה החוקית שיקחו מכם בבנק. בסוכנויות המרת הכספים ובבנקים תוכלו גם למשוך מחשבון הבנק שלכם בארץ מזומן באמצעות הצגת כרטיס אשראי ודרכון תואם מבחינת שם. בנוסף ברוב סניפי הבנקים תמצאו כספומט הזמין מסביב לשעון, הזהרו כשאתם משתמשים בכספומט בשעות לילה מאוחרות, בהן אין אנשים ברחובות והסיכון להישדד גבוה. כמו כן, היזהרו מהעתקת כרטיס האשראי שלכם במלונות וסוכנויות המרת כספים, הקפידו לעקוב מקרוב אחרי החלפנים ודרשו לדעת מה עושים עם כרטיס האשראי שלכם. 
ככל, כל הסיבות מצביעות על כך שכדאי לכם לחכות לבוקר ולגשת לבנק, האמין והזול מבחינת עמלות.
בסוכנויות המרת הכספים ובסוכנויות טיולים ונסיעות, יש להיזהר מכרטיסי טיסה והמחאות נוסעים (טרוול צ'קס) מזוייפים.

שער המטבע בתאילנד – שער הבאט עדכני

 

איך מתכננים את ההוצאות הכספיות?

דולר אמריקאי אחד שווה בערכו לכ – 30 באט. 
מבחינת עמלות, עדיף להמיר כספים לפני הטיסה, בארץ, באחד הרשתות הבנקים או בבנק הדואר שנחשב לאפשרות הזולה ביותר. אם לא הספקתם להמיר כספים בארץ תוכלו להמיר כספים כשתנחתו בשדה התעופה בבנגקוק.
בערים המתויירות: בנקוק (bangkok) וקנצנבורי (nchanaburika), שבמרכז תאילנד, בצ'אנג מאי (chiang mai), צ'אנג ראי (chiang rai), והכפר פאי (pai), שבצפון תאילנד, באיים בדרום ממלכת תאילנד, משני צידיה – מזרח ומערב ועוד, תוכלו למצוא סוכנויות ודלפקים להמרת כספים, בהם תוכלו גם לפדות המחאות נוסעים (טרוול צאקס). 
בנוסף תוכלו להמיר כספים ולהשתמש בהמחאות הנוסעים שברשותכם במלונות השונים.
מומלץ להוציא כסף לפני הנסיעה למקום אחר בתאילנד אותו אתם עדיין לא מכירים, ואינכים יודעים באיזה שעה תגיעו, איפה נמצא שם הבנק או סוכנות ההימורים. אם זאת מומלץ לא להוציא סכומים גדולים מידי לפני נסיעה, מפאת החשש שהכסף יגנב. בנסיעה החביאו את האשראי, המזומן, המחאות הנוסעים, הדרכון ושאר יקרי הערך במקומות שונים ומשונים. כך שאם ימצאו אחד מאלה, תוכלו להשתמש בשאר המשאבים הכספיים שישארו אצלכם.
לפני נסיעה או טיסה לאיים, כדאי להוציא כסף, כיוון שהעמלות ושער ההחלפה באיים גדול מאוד ואף מוגזם.

הטיול הנסיעות והשהייה בתאילנד זולים מאוד בהשוואה להוצאות הטיול באירופה או בארצות הברית. עלות חדר בבית מלון תלוי בסוג החדר (ברוב בתי המלון יש חדרים שונים: עם מזגן, רק עם מאוורר, עם מזגן ומאוורר, עם מזגן וטלוויזיה, מיטת יחיד (סינגל), מיטה זוגית, שתי מיטות נפרדות או יותר, יש גם חדרים המיועדים למשפחות. ויש גם אכסניות זולות המציעות מיטה בחדר ובו הרבה מיטות – מכונה דרמטורי, או בקיצור – dorms). לא משנה איזה חדר תבחרו עלותו ללילה, תיהיה כמחצית מעלות חדר דומה במלון באירופה לדוגמא. כך שאתם יכולים להרשות לעצמכם להתפנק! כי כזאת היא תאילנד – מפנקת וזולה, או מפנקת כי היא זולה, בכל מקרה – אם אפשר מבחינה כספית (ואפשר) אז למה לא?!

האוכל התאילנדי טעים ומיוחד, וגם זול מאוד, אפילו במסעדות, תוכלו להינות מארוחה מגוונת וטובה, הכוללת שתיה, בעלות של מתחת לחמישה דולרים.
עלות השכרת שירותיו של מדריך מקומי, צמוד, שדובר אנגלית ויודע רבות על האטרקציות השונות ובכלל על תאילנד ליום, תעלה לכם בין 100 ל – 150 דולר. המחיר כולל רכב צמוד, לכל החבר'ה או המשפחה, ודמי כניסה למקומות בהם תבקרו עם המדריך.

 

פריטת שטרות והמרת כספים:

פריטת שטרות של דולרים ניתן לבצע באחד מהדלפקים הרבים הפרוסים ברחבי כל עיר בתאילנד. על פריטת שטרות קטנים, של מתחת ל 50 דולר, תקבלו שער נמוך יותר. פריטת שטרות במלונות עלולה להיות מסוכנת, מבחינת זיוף, והעמלה גבוהה ביותר, (יחסית לשאר המקומות: בנקים, דלפקי הפריטה וסוכנויות המרת הכספים). כשתנחתו בשדה התעופה בבנקוק, ביציאה מאולם הנוסעים בצד ימין ממולכם, תבחינו במספר דלפקים של המרת כספים והמחאות נוסעים (טרוול צאקס), בהם ניתן גם לפרוט שטרות. כדאי לכם לבחור בדלפק שמציג ונותן את השער הכי גבוהה , לא כדאי לפרוט יותר מ-50 דולר כיוון ששער ההמרה יהיה נמוך יותר ממה שתוכלו לקבל עבור אותם סכומי הכספים בעיר, בבתי המלון, בערים השונים וגם בקניונים, תוכלו לשלם בכרטיסי אשראי של מאסטרדכארד ושל אמריקן אקספרס ולעיתים גם בכרטיסים והמחאות נוסעים של חברות אחרות. (אך מאסטרכארד ואמריקן אקספרס הן החברות הנפוצות והמוכרות ביותר בתאילנד), לסיכום, תמיד עוזר שיש כרטיס אשראי בכיס למקרה הצורך.3