TukTuk.co.il

חגים ופסטיבלים בתאילנד

חגים ומועדים לאומיים 
תאריכי החגים הלאומיים התאילנדים משתנים משנה לשנה, בהתאם ללוח השנה שלהם. תושבי תאילנד מאמינים בשלוש דתות מרכזיות, רוב תושביתאילנד, כ – 90 אחוז מהאוכלוסייה בתאילנד מאמינים בדת הבודהיסטית, חלק מהאוכלוסייה התאילנדית הם נוצרים או מאמינים בדת ההינדו שקרובה מאוד לדת הבודהיסטית. רק מעטים מתושבי תאילנד הם מוסלמים. מאמינים מוסלמים כמעט ואין בצפון תאילנד, אך מסגדים ומאמינים מוסלמים אפשר למצוא בדרום תאילנד, בעיקר באזור העיר קרבי (Krabi). כיוון שהרוב המכריע של תושבי תאילנד מאמינים בדת הבודהיסטית, לוח השנה מתנהל לפי הדת הבודהיסטית, אך גם חגים נוצריים נחגגים ובדרום חוגגים גם את החגים הנהוגים על פי דת האיסלאם.

 

להלן רשימת החגים:

1 ינואר / 30 דצמבר – ערב ראש השנה האזרחי (הנוצרי), והיום הראשון בשנה האזרחית החדשה 
(חג זה נחוג לפי לוח השנה הנוצרי).

 

פברואר – Macha Puja Day – יום המוצ'ה פוג'ה 
חג תפילה בודהיסטי. בתאריך זה התקבצו מאמיניו הראשונים הראשונים של בודהה, כ – 1250 איש, שנאספו כדי להראות את תמיכתם בבודהה ובדת הבודהיסטית. בערב, (סביבות השעה 8 בערב), נערכת תפילה המונית של תושבי העיר במקדש המרכזי, התפילה מנוהלת על ידי נזירים, ובמהלכה מדליקים נרות.

 

אפריל – Song Kran Festival – סונג קראן פסטיבל 
הוא אחד הפסטיבלים הגדולים והשמחים של המאמינים הבודהיסטים. במהלך הפסטיבל, מטבילים את פסלו של בודהה במקדש המרכזי בעיר, ילדים שופכים ממי הקודש לידיהם של הוריהם ומבוגרים הכפר. (בימים עברו זקני הכפר נהגו לרחוץ במים המקדושים שבמקדש וללבוש בגדים חדשים, לאות התחדשות ונעורים). המאמינים שופכים מים אחד על השני בכמויות, מתוך אמונה שככל שיפכו יותר מים, האל יברך אותם בשנה גשומה יותר. למבקרים שלא מכירים את הדת הבודהיסטית, מסבירים התאילנדים שזהו "חג המים" ( "Water Holiday" ). זהו חג כיפי, ומומלץ מאוד לצאת לרחובות ולהשתתף במסיבת המים הפרועה, לראות איך מתנהלת מדינה כמו תאילנד שלה יש מים בשפע, דליי מים נשפכים בכמויות, ילדים מסתובבים ברחובות עם דליים מלאים במים, הם עושים מלחמות מים, צוחקים רטובים ומבסוטים, זהו בהחלט חג שמצנן את האווירה, ויעזור לכם להתרענן מהחום הגדול ששורר בתאילנד.

 

מאי- Wisakha Puja Day – יום ה-ויסקאה פוג'ה 
הוא חג בודהיסטי חשוב, של תפילות והנחת מנחות במקדשים לאלים הבודהיסטים, בין המנחות תבחינו בנרות, פירות ופרחים. החג נחוג בעת ירח מלא, ומציין את יום הולדתו של הנסיך סידבטאה גוטאמה (Siddhattha Gotama). בערב החג האמינים מתקבצים במקדש המרכזי, אוחזים נרות ומסובבים סביב למקדש, ממלמלים תפילות, מנטרות, מבקשים ומביעים את כל המשאלות שעל ליבם, הבודהיסטים מאמינים שהאלים מתעוררים למשמע התפילה, ימשיכו ויקשיבו לבקשות המאמינים, וימלאו אחר משאלותיהם.

 

12 יולי – Asarnha Puja 
– זהו אחד החגים החשובים ביותר בדת הבודהיסטית, תאריך זה נחוג על מנת לציין את הטקס החגיגי שנערך באותו תאריך, לכבוד חמשת תלמידיו הראשונים של בודהה. מיד אחרי האשאמאה פוג'ה – Asarnha Puja נחוג חג ה- Khao Phansa ( "קאו פאנסה" ), לזכר שלושת החודשים בהם תלמידיו הראשונים של בודהה נשארו במקדש על מנת להמשיך בלימודיהם ולא יצאו מהמקדש אפילו לא פעם אחת.

 

אוגוסט – הולדת המלכה סיריקיט – Queen Siricit Birthday 
תאילנד היא ממלכה, ולה מלך ומלכה, שדואגים להנציח עצמם ולהבטיח את מקומם בקרב העם התאילנדי. פסלים של בני המלוכה ניצבים בהוד והדר בכיכרות הערים, ארמון המלך עשיר ועשוי בחלקו מזהב טהור. חגיגות יום ההולדת של המלך והמלכה נחגגים בעושר רב, השמחה רבה והחגיגות גדולות ועליזות.

 

23 אוקטובר- Chulalongkorn Day – ( צ'ולאלונגקום דיי ) 
הן חגיגות יום הולדתו של המלך ראמה החמישי (King Rama). את חגיגות אלה מכנים גם "Piyamaharaj Day" – ( יום ה – פיאמאראז' ). המלך ראמה היה מלך מוערך מאוד בזמנו ונפטר בשנת 1910.

 

5 נובמבר Loy Krathong 
זוהו פסטיבל הנראה כמסיבת פול מון הענקית הנערכת בכדי להודות לאל המים על השקיית האדמה ועל היבול. המסיבה הגדולה מכולן נערכת בצ'אינג מאי (Chaing Mai), וגם בערים: Sukhothai,(סוקוטאי) ו – Ayutthaya (איוטאיה) – פסטיבל זה נחוג במתכונת אדירה ומרהיבה בשלושת הערים האלה כיוון שבערים אלו התחילו במסורת לחגוג את הפסטיבל. במהלך הפסטיבל, נורים זיקוקים לשמים, ונשלחות מנחות לאל בנהרות, אגמים, ים ומקורות מים נוספים.

 

דצמבר- King Bhumibol Birthday 
החגיגות נערכות לכבוד יום הולדתו של המלך בומיבול, שהיה מלך נערץ ומלומד מאוד בזמנו.

 

10 דצמבר – Constitution Day 
יום העצמאות התאילנדי. יום העצמאות התאילנדי הוא יום שמח במיוחד. כול התושבים חוגגים בתהלוכות ענק הכוללות את כול תושבי העיר, שהולכים בהם לבושים תלבושות מסורתיות, מחזיקים כרזות ענקיות בתאילנדית, מנגנים, מתופפים ושרים שירים שמחים וממלמלים מנטרות. בערב נערכות מסיבות אדירות בנוסח מסיבות פול מון, השמחה רבה, מיליון זיקוקים בשמיים, ריקודים ומאוד כדאי וכיף להיות חלק מההמולה והשמחה הזו.