TukTuk.co.il

בריאות וחיסונים

שירותי בריאות בתאילנד, חיסונים ומידע בריאותי מוקדם
ישנם אזורים בתאילנד הנגועים בקדחת צהובה, למגיעים מאיזור נגוע בקדחת צהובה נדרש מסמך המעיד שעברו חיסון. אזורים אחרים (צפון מזרח תאילנד – על גבול לאוס), נגועים בקדחת המוח היפנית, בחודשים אוגוסט עד נובמבר. אם הינכם מתכננים לבקר באזורים אלה, דאגו לחיסונים הנדרשים, ולניירת המעידה שעשיתם חיסונים אלה. חיסון נגד צהבת רצוי מאוד לעשות, כיוון שבכל הערים והאזורים מחוץ לבנקוק דווחו מקרים של צהבת. קדחת דנגה גם היא נפוצה והטיפול המונע נגדה הוא שימוש בדוחה יתושים בכל שעות היום והלילה, אפשר גם מכשיר חשמלי נגד יתושים, ( – מכשיר זה עדיף להביא מהבית, כי לא בכל מקום ועיר בתאילנד תוכלו למצוא וגם כי הוא בקושי תופס מקום בתיק).

חיסונים אחרים לא נדרשים , אך בכל זאת מומלץ להתייעץ עם רופא לפני הנסיעה. משרד הבריאות ממליץ למטיילים המתכננים לטייל בתאילנד לתקופה שמעל לחודש להתחסן בחיסון כנגד הפטיטיס A, ובנוסף להתחסן בזריקת אנטי טטנוס, או לוודא שזריקת האנטי טטנוס האחרונה שעשיתם עדין תקפה, ( – אנטי טטנוס תקפה לעשר שנים וניתנת בגיוס לצבא).

מעבר לחיסונים אלה: צהבת צהובה, הפטיטיס A , קדחת המוח היפנית, וטטנוס, אין צורך בחיסונים נוספים במידה ואתם טסים רק לתאילנד ולא למדינות נוספות במזרח הרחוק. בכל מקרה עדיף לשאול רופא, הרופא יברר איתכם להיכן בתאילנד הינכם מתכוונים לנסוע ובאיזה חודשים תשהו בכל אזור בתאילנד, ובהתאם הרופא יחליט איזה חיסונים לתת לכם, אם אינכם בטוחים איפה תבקרו בתאילנד ומתי, מומלץ להגיד זאת לרופא, חיסון לקדחת המוח היפנית לדוגמא מחסנים רק את מי שמגיע לצפון מזרח תאילנד, ואזורים נוספים בצפון תאילנד, בחודשים אוגוסט עד אוקטובר.

בהנשך הרופא יספק לכם מידע מוקדם על מחלות בתאילנד, יצייד אתכם במפות תאילנד עליהם מסומן איזה אזור נגוע ובמה, וירשום עבורכם מרשם לכדורים מלריה וכדומה, אותם תוכלו לרכוש בהנחת חבר קופת חולים, בארץ, טרם הנסיעה. את כדורי מלריה ניתן לקנות גם בתאילנד עצמה, אך עדיף ובטוח יותר לקנות כדורי מלריה בבתי המרקחת בארץ בהם הם נשמרים בתנאים אופטימליים. מגפת האיידס נפוצה ביותר במדינת תאילנד של תענוגות וריגושים, אל תקטינו ראש ודאגו לעצמכם בהתאם, והצטיידו באמצעי מניעה, (אמצעי מניעה כגון – קונדומים, גלולות למניעת הריון וגלולות "היום שאחרי" ( "פוסטינור" – "Postinor" ), את אלה ניתן גם לרכוש בכל בית מרקחת או סופר בתאילנד).

אוכל וקיבה
אתם עלולים לסבול מקלקולי קיבה, בעיקר בתחילת ביקורכם בתאילנד, קלקולי הבטן נובעים מהסתגלות לאוכל התאילנדי החדש לכם ולביטנכם. תרופות לקלקולי קיבה ולכאבי בטן למיניהם, אפשר למצוא בכל אחד מבתי המרקחת הרבים המפוזרים ברחבי בנקוק ואזורים מתויירים נוספים. במידה ולא מצאתם את התרופה שאתם צריכים, תוכלו לבקש מישראלים שפגשתם – ישראלים נוטים לעזור מאוד למטיילים ישראלים אחרים, תוכלו גם לשאול מטיילים שהם לא ישראלים אם יש להם את התרופה הספציפית שאתם מחפשים – יש אחוות מטיילים נהדרת בתאילנד, וכל מטייל, בלי קשר לארץ מולדתו, יבין את המצוקה וישמח לעזור לכם.

כדי להימנע מקלקולי קיבה השתדלו לגוון ולאכול, מלבד אוכל תאילנדי, גם "אוכל מערבי" מוכר, אותו תוכלו למצוא במסעדות ישראליות המגישות חומוס, צ'יפס, שקשוקה, שניצלים, טוסטים ועוד או במסעדות האוכל המהיר כגון: מקדונלדס, בורגר קינג, פיצה האט, וכו'. אל תאכלו במקום שלא נראה לכם נקי, שאין איש אוכל בו, (כי אז יתכן שאין תחלופה של מצרכים לבישול והאוכל לא טרי) או שהאוכל בו לא נראה טרי. מסעדות זולות ואוכל זול הנמכר בדוכנים ברחוב, עלולים לעלות ביוקר.

מים בתאילנד
שתית מי ברז אינה בטוחה, ולכן הקפידו לקנות מים מינליים במקום, להשתמש בכדורים לטיהור מים או להרתיח את מי הברז. האופציה הבטוחה והטעימה מבין אפשרויות אלה, היא לקנות מים מינליים, למרות שהמוכרים התאילנדים מודעים לצורך של התיירים במים מינליים ומחירי בקבוקי מים מינליים הם גבוהים מאוד, במיוחד באיים, (הדברים היקרים ביותר נובעים מהתעצלות, אם אין לכם כוח לקום מהערסל וללכת לסופר, ותקנו מים במלון או בגאסט האוס, המים המינרליים יעלו לכם מחיר יקר יותר ממחירם בחנויות, אותו הדבר לגבי פרי שייקים ואוכל. יש נטייה "לרשום", במקום לשלם במקום, אצל בעל הגאסט האוס ולאבד את הספירה והחישוב אחר כמה כסף צריך לשלם לו ומה קניתם ממנו, לעיתים זה גורם אי נעימיות בעזיבתכם את הגאסט האוס ו / או ויכוחים מיותרים).

אלכוהול ותאונות דרכים
בבנגקוק ניתן למצוא כמה וכמה בתי חולים "מערביים", כלומר בתי חולים העומדים בדרישות תקן אמריקאיות הנחשבות לדרישות גבוהות מאוד. בערים מתויירות נוספות קיימים עוד כמה בתי חולים מערביים, המיועדים בעיקר לתיירים. אם חלילה יצא לכם לבקר בבית חולים כזה, תגלו שרוב רובם של התיירים המטופלים בביתי חולים אלה, נפגעו בתאונות אופנועים, הסיבה היא שלמשכירי האופנועים לא איכפת אם יש לתיירים רישיון על אופנוע או לא, המסקנה היא שמאוד מומלץ להיזהר ברכיבה על אופנוע, לא לנהוג שיכורים, ( – גם כשנראה שכולם כל הזמן שיכורים בתאילנד ורוכבים שיכורים, דאגו לעצמכם ולחבריכם הרוכבים איתכם)

, אל תתפתו להשכיר אופנוע במידה ואינכם יודעים לנסוע על כלי רכב זה, השתדלו לא לנסוע באופנוע ברחובות הראשיים וההומים שבערים השונות ובמיוחד בבנקוק, היו עירניים ושימו לב לנהגי אופנועים אחרים שרוכבים בפרעות לצידכם או מולכם. לא חסרים מקורות שמשכירים אופניים, ובכל מקום תוכלו לנסוע ממקום למקום בטוק טוק. לפני עזיבתכם את הארץ, בדרכם לטיול בתאילנד, חשוב מאוד לדאוג לביטוח בריאות טוב הכולל גם הטסה במקרה הצורך וכיסוי לפעילות אקסטרים, ביטוחים אלה כוללים בדרך כלל גם ביטוח מטען.