TukTuk.co.il

בטיחות בתאילנד

בטיחות בתאילנד

את פני המטיילים הרבים שפוקדים את תאילנד, מקבלים בשמחה רבה. משרדי תיירות ותחנות משטרה המטפלות במיוחד בפניות של תיירים, מפוזרים ברחבי בנגקוק (bangkok), בשדה התעופה, בקוואסן מחוז המטיילים ולעיתים רחוקות ניתן למצוא עזרה דומה בערים מתויירות נוספות כמו צ'אנג מאי (chiang mai). מבחינה פוליטית, תאילנד מחזיקה בעמדה ניטרלית. בטחון הפנים הוא נושא חשוב מאוד המעסיק רבות את ממשלת תאילנד. ברחובות תיראו לא מעט שוטרים במדים, חלקם עם נשקים אחרים עם אלות, כשמטרתם היא להפגין נוכחות, להרגיע את הציבור ולסייע במידת הצורך. לישראלים, משרד הביטחון ממליץ שלא להתבלט, ולא להזדהות כישראלים בפני אנשים שאינכם מכירים. על חולצות ועליהן כיתוב בעברית מומלץ לוותר, וכמו כן על תיקים ועליהם כיתוב בעיברית, מגני דוד ועוד סמלים המזוהים עם היהדות. עדיף לנקוט אמצעי זהירות, בעיקר נוכח פיגועי הטרור האחרונים של ארגון הטרור העולמי אל – קעידה. אנא נקטו אמצעי ביטחות אלה, גם אם אתם סבורים שמזהים אתכם כישראלים בכל מקרה. האלימות בתאילנד כלפי תיירים נמוכה מאוד. אך בכל מקרה, השתדלו לא היות צודקים אלא להיות חכמים, לא לעצבן יתר על המידה את מוכרי הבסטות ברחוב, או את פקיד הקבלה במלון, אל תתפלאו אם תיזכו ביחס דומה מצידו של התאילנדי. אל תסעו במונית שנהג המונית בה מסרב להפעיל מונה ומתעקש להסיע אתכם ממקום למקום, למקדשים, אטרקציות, חנויות, מועדונים ועוד מקומות בילוי. רדו מהמונית וקחו מונית אחרת. מומלץ להיזהר ממוכרי יהלומים, להימנע מרכישת יהלומים, גם אם המחיר מפתה ונדמה לכם שאתם מבינים ורואים שמדובר ביהלום אמיתי, רוב הסיכוי שמדובר ביהלומים מזוייפים. בעיית הזיופים נכונה גם לתכשיטי זהב וכסף, שיתעקשו איתכם שמדובר בזהב אמיתי ובכסף טהור, שיתברר אחר כך כסתם מתכת מצופה וזולה. אם ברצונכם לרכוש יהלומים ו / או זהב וכדומה, קנו רק בחנויות מורשות, עדיף בקניונים הגדולים שבבנגקוק. את הדרכון, הכסף ושאר מסמכים אחרים חשובים שימו בכספת שבמלון או על גופכם בחגורת כסף או בכיסים פנימיים. זיכרו שיקרי הערך האלה נמצאים עליכם, ושימו לב שהם נשארים עליכם בעיקר במקומות הומים וצפופים.

טרוול צ'קס (המחאות נוסעים)
השיטה כמעט ונעלמה מהעולם. בגדול השיטה היא שעל המחאות נוסעים שנגנבו, תקבלו בבנק המחאות נוסעים חדשות, לאחר שדיווחתם למשטרה על הגניבה – לצורך העניין עליכם להציג בפני הבנק או נציג "אמריקאן אקספרס" או "מאסטרכרד" מהם רכשתם את המחאות הנוסעים, את הביטוח על המחאות הנוסעים ( – זהו הדף עליו כתובים מספרי המחאות הנוסעים ורכשתם), כך גם, לפי מספרי המחאות הנוסעים שכתובים בביטוח ושנגנבו, המחאות הנוסעים אלה יבוטלו והגנב לא יוכל לעשות בהם שימוש ולהמיר אותם לכסף מזומן שבעצם שייך לכם).
שימו לב כי לא בכל המקרים תקבלו את ההמחאות החדשות כל כך בקלות ובמקרים רבים יש מצב שהחברה לה שייכות ההמחאות תחל בהליך חקירה ובדיקה(הליך שיגרתי) שעלול לקחת זמן, את הכסף בסוף תקבלו אך דבר כזה עלול לקלקל את הטיול, לכן תמיד כדאי לשאת אתכם גם כרטיס אשראי בינלאומי בטיול ולא להסתמך לגמרי על טרוולים.  

כללי זהירות:

 1. אל תסתובבו ברחובות חשוכים וצדדיים בשעות הלילה.
 2. נעולו דברי ערך כגון דרכון, כסף מזומן, המחאות נוסעים (טראוול צ'קס) ועוד בכספת שבמלון. (עדיף לשאול אם יש במלון כספת אישית עבורכם בלבד, לעיתים גם פתרון זה לא עוזר במלונות לא ראויים)
 3. הימנעו מלבישת תכשיטים יקרים, תכשיטים אלה עלולים למשוך אליכם תושמת לב יתרה בעת הליכה ברחוב.
 4. אל תסתובבו עם סכומי כסף מזומן גדולים, הקפידו להשגיח היטב על הארנקים ושימרו את הארנקים ושאר יקרי הערך צמוד לגופכם. שימו לב לנוכחות ארנקים, דרכונים וכ'ו, בעיקר במקומות צפופים, הומי אדם).
 5. שמרו מקרוב על כרטיסי האשראי, ועל תמהרו להשתמש בהם, כיוון ויש תעשית זיוף גדולה וגניבת כרטיסי אשראי אינה מקרה נדיר.
 6. כדאי להתייעץ עם צוות המלון – פקידי הקבלה לדוגמא, לגבי אזורים מסויימים והאם הם מסוכנים עבורכם או לאו.
 7. תוכלו לשאול מטיילים ישראלים, שהגיעו לפניכם וכבר מכירים את המקום, אם מסוכן, איפה ולמה. (עדיף לשאול תאילנדים מקומיים מאשר ישראלים שבטוחים שהם יודעים הכול ויתכן ולקו בשאננות של טיול).
 8. הינך תייר והדבר בולט על פני השטח, בין התאילנדים שנראים שונה. אל תיהיה שאנן, והקפד להיזהר ככל הניתן.
 9. דברים הנראים מקובלים במדינה אחת, יחשבו כעבירה במדינת תאילנד. גם אם אינך מסכים עם כל חוק וחוק, הקפד על חוקי המדינה ובכך תימנע מבעיות.
 10. הזנות היא תופעת גדולת מימדים, בעיקר בעיר בנגקוק, אך בהתאם הדבקויות במחלות מין. התנהג בהתאם.
 11. מומלץ להתעלם מאנשים זרים שמנסים למכור לכם סמים ברחוב.
 12. סרבו לאיש שאינכם מכיר המציע לכם דבר מה לאכול או לשתות (יתכן ודבר המאכל או השתייה מהולים בסם).
 13. אל תשתפו פעולה אם שוטרים נטפלים אליכם ללא כל סיבה, יתכן מאוד והם רודפי בצע המבקשים שוחד, שוחד אם כן, יפתור את הבעיה, מצד שני יתכן ויבקשו יותר ויותר כספים על מנת לשחרר אתכם. (אל תיכנסו לרכב משטרה, במידה ודורשים מכם להציג דרכון, הסכימו להציג את הדרכון רק בתחנת המשטרה הקרובה).
 14. חשוב לא להשאיר כסף, כרטיס אשראי, דרכון, מסמכים חשובים, מצלמה ועוד בחדר. גם אם אתם יוצאים מהחדר לכמה דקות, קחו הכול איתכם. לוקח בדיוק דקה לגנוב. אם אתם ישנים בגאסט האוס עם מקלחות משותפות, הולכים למקלחת ואין לכם מי שישמור על הדברים, בלית ברירה, קחו את יקרי הערך איתכם. לצוות העובדים בגאסט האוסים ובמלונות יש מפתח רזרבי לכול חדר, והסיפורים על מטיילים שניגנב מחדרם כל כספם ורכושם חוזרים על עצמם פעמים רבות. 

מקרה חירום
ישנה משטרת מיוחדת הנועדה לעזור לתיירים בשעת מצוקה. תחנת משטרה מסוג זה תוכלו למצוא בקצה הקוואסן. אפשר להתקשר למשטרת התיירות במקרה שאתם נזקקים לה, הטלפון הוא: 1699, אפשרות אחרת היא לחייג למשטרה 191. אם הבעיות חמורות יותר כדאי לפנות לשגרירות ישראל בבנגקוק.

משרד התיירות התאילנדי דואג לתיירים המבקרים בתאילנד, ובהתאם מפעיל קו טלפון חרום, הזמין ביום ובלילה, 24 שעות, מספר טלפון למקרי חירום הוא 55-11 המספר זהה ותוכלו להגיע בעזרתו למוקד החירום מכל מקום בתאילנד. חיוג למספר חירום זה מטלפון ציבורי בעלות של מטבע אחד של באהט.

לסיכום

תאילנד היא מדינה בטוחה יחסית, המטיילים בה לא מרגיש מאויימים. תחושת הביטחון גבוהה והתאילנדים המקומיים לרוב נחמדים. בדרך כלל הרחובות הומים אנשים, ואין חשש להסתובב בלילה לבד, נדיר שנטפלים לתיירים, אך בכל זאת מומלץ להיזהר ולא להיכנס לשאננות. שימו את המסמכים החשובים בכספת נעולה או החזיקו אותם עליכם בחגורות כסף למיניהן. שאפו לשהות בחדרים עם מנעול שלכם, והימנעו ממלונות שיש לכם ספק לגביהם.באוטובוסים – נעלו את התיקים. את הדברים יקרי הערך הצמידו עליכם, והסתירו אותם. בנסיעה במונית או בטוק טוק – הפגינו שליטה, קבעו אתם לאן נוסעים, ואם דבר מה מחשיד אתכם בהתנהגות הנהג (-עודף נחמדות צריך גם להדליק נורה אדומה בראש), וותרו על נסיעה במונית עם נהג כזה. רדו מהמונית או מהטוק טוק, ועד מהרה תגיע מונית אחרת או טוק טוק אחר. 
ישנו סיפור מוכר, שעובר מפה לאוזן, על בחור שרק הגיע לתאילנד ולקח טוק טוק בבנגקוק לשוק הלילה לאכול, הנהג לקח אותו למקום אחר. לאחר שסעד במסעדה עממית פשוטה, נתבקש לשלם כמה מאות דולרים דולרים! וכאשר התנגד איימו התאילנדים במסעדה לקרוא למאפיה כדי לסדר את הענין. 
לכן בבנגקוק מומלץ לנסוע רק באוטובוסים ומוניות שאתם עוצרים ולא בכאלה שניגשים אליכם. נהג שיסכים להפעיל מונה, ויש הרבה כאלה, הוא אמין יותר. התאילנדים הם אנשים חביביים מטבעם ומעצם תרבותם. פעמים רבות במהלך הטיול תוכלו להרגיש את הנעימות, החום, האדיבות והסברת הפנים של המקומיים התאילנדים.