TukTuk.co.il

וייטנאם - Vietnam

וייטנאם – מידע כללי
וייטנאם היא ארץ מגוונת ומעניינת מאד… הן מבחינת האוכלוסייה והן מבחינת הנופים… יש בה הכול מהכול; אם אתם מחפשים שקט וים, כדי להירגע עם איזה ספר טוב, יש לכם את מוינה נאטרנג, עיירות חוף בדרום המדינה… אם אתם מחפשים טיולים, טרקים, נופים וכפרים עם "אווירה" יש את העיר סאפה שנמצאת בצפון… ואם אתם מחפשים את "חיי הלילה" הסוערים, יש את הערים הגדולות; סייגון- אוצ'ימין סיטי- (עיר הבירה) והנוי. המטבע של המדינה נקרא "דונג" אבל רוב הויאטנמים משתמשים גם בדולרים. כדאי כמובן להצטייד גם במטבע המקומי כדי לשלם בחנויות המקומיות.
דולר = 17,700 דונג ויאטנמי.

וייטנאם מונה כ-87 מיליון בני אדם ושטחה הוא כ-329 אלף קמ"ר, היא גובלת בצפון עם סין וממערב עם לאוס וקמבודיה. התחבורה בוייטנאם, בהשוואה למשל להודו, היא מאוד נוחה. האוטובוס/ הרכבת/ המונית/ המיני וואן וכל כלי תחבורה אחר שם לוקח אתכם למרכז העיר או "למרכז העניינים" בכל מקום, ונורא קל להתמצא ולהסתדר בטיול בוייטנאם.

יש דעות חלוקות על ויאטנם, בכלל, ועל הויאטנמים בפרט, בין המטיילים הישראלים. יש כאלו שטוענים שהויאטנמים הם העם הכי לא נחמד שישנו במזרח, ושוייטנאם לא ממש יפה ומעניינת כמו שמספרים עליה… אך יש גם מטיילים שטוענים שלא פגשו אנשים "לא נחמדים" בוייטנאם, אלא ההפך, הם טוענים כי הויאטנמים אפילו התייחסו אליהם בצורה מקסימה! והם נתקלו באחת המדינות היותר יפות ומגוונות שיש במזרח! בעקרון וייטנאם היא פשוט מקום מושלם להעביר בו חודש של חופשה כי יש בה ה-כ-ל מהכל! מטיילים שמבקרים בה לרוב נהנים וממליצים מאד להגיע אליה ולחוות אותה כאשר אתם בטיול במזרח הרחוק.

הגעה לוייטנאם
לוייטנאם אפשר להגיע בשתי דרכים עיקריות מלאוס: *דרך היבשה (פחות מומלץ)- אפשר לעבור לוייטנאם מצפון לאוס מעיר שנקראת "לואנג פארוואנג" עם אוטובוס תיירים. כל מי שעשה את הנסיעה הזו לא ממליץ עליה. התיירים הויאטנמים והלאווים עולים ראשונים ואת התיירים "הזרים" מעלים אחרונים ומשאירים להם את הספסלים האחרונים (ששם הכי לא נוח לשבת כי הדרך "קופצת") עם כל הציוד, התיקים ובד"כ יש גם חיות ושקים שהם מעבירים מלאוס ולא איכפת להם מה"זרים".
*דרך האוויר- ישנה טיסה מלואנג פארוואנג להנוי, עיר גדולה בצפון/ מרכז וייטנאם, והיא אורכת שעה… העלות של הטיסה היא בסביבות $130 וזו הדרך המומלצת ביותר… ** ישנה גם דרך נוספת… דרך הים… ישנו מעבר ימי מנונג קאי (עיירה שנמצאת מצפון ללואנג פרוואנג) עם מעבורת. זה לוקח בערך יומיים.

בנוסף לאפשרות דרך לאוס (יבשתית ואווירית) לצפון ויאטנם אפשר גם להגיע דרך קמבודיה (יבשתית וימית) לדרום ויאטנם (לסייגון).

היסטוריה
וייטנאם מאד מקושרת לעברה גם כיום לכן חשוב להבין מעט על ההיסטוריה שלה לפני. ההיסטוריה של וייטנאם רצופה מהפכים וקרבות מרים, ניקח אתכם לשנת 1950, עד לשנה זאת שלטה האימפריה הצרפתית בוייטנאם ביד רמה. בתחילת שנות ה-50 החלה המרידה בצרפתים וקם הארגון לשחרור מהפכני "וייט מין" במטרה להשיג עצמאות לויטנאם אל מול השלטון הצרפתי והכיבוש היפני. מקים הארגון הוא הו צ'י מין שלימים הפך למייסד ומנהיג צפון ויאטנם שזכה לכינוי "אבי האומה". הארגון לחם וגם זכה בנצחונות בקרבות בצפון וייטנאם. בשנת 1954 הגיעו להסכם שחילק את וייטנאם לשתי מדינות: צפון ודרום. הבחירה ניתנה לתושבים שיכלו להגר לאיזו מדינה שבחרו.

הצפון הזדהה עם קומוניזם ובדרום שלט הדיקטטור המושחת נאגו דיים. לאחר תקופה תחת משטרו קם ארגון ה"וייטקונג" שהיה לארגון גרילה מהפכני שפתח במתקפות על ממשלתו של נאגו דיים מנהיג הדרום שהיה מגובה בארצות הברית. המאבק פתח את מה שמכונה "מלחמת וייטנאם" כלומר כוחות ממשל הדרום בשיתוף עם ארצות הברית, אוסטרליה, תאילנד ודרום קוריאה נגד צפון וייטנאם והוייטקונג המגובים בברית המועצות וסין. לבסוף בשנת 1975 המלחמה הסתיימה בנצחון של צפון וייטנאם והוייטקונג מה שהוביל לאיחודה של המדינה והפכיתה לקומוניסטית. ארה"ב שרוטה וחבולה נסוגה וקיפלה את הצבא לאחר אבדות של כ-60,000 חיילים אמריקאים ומעל ל-2 מיליון ויאטנמים! ההערכה כי מעל ל-4 מיליון בני אדם נהרגו באחת המלחמות הקשות שהמזרח הרחוק ידע. תושבי ויאטנם מכנים אותה "המלחמה האמריקאית". המלחמה גם בוודאי מוכרת לכם לאחר שמיטב במאי הוליווד עשו עליה סרטים.

ויזה
אפשר להוציא מלאוס, בכל סוכנות נסיעות וזה לוקח בין 1-3 ימים, עולה בין 45-55 דולר בהתאמה (הדרך המומלצת). חוץ מזה אפשר גם להוציא מהארץ או מתאילנד.

שגרירות וייטנאם בישראל
פתוחה משני עד חמישי בשעות 8:30 – 16:30 ובימי שישי עד 12:30.
כתובת: רחוב ויצמן 4 , תל אביב , בית אסיה.
טלפון: 03-6966304/11
פקס: 03-6966243

שגרירות ישראל בוייטנאם
פתוחה משני עד חמישי מ-10:00 עד 12:00 בלבד.
כתובת: 68 Nguyen Thai Hoc – Hanoi (האנוי)
אי מייל: info@hanoi.mfa.gov.il
טלפון: 84-4-38433140/1/2/3

תחבורה בוייטנאם
כמעט מכל עיר בוייטנאם, אפשר לקנות open bus ticket (כרטיס אוטובוס פתוח) שבו אתם קובעים את מקומות העצירה שלכם לפני היציאה ולפי זה משלמים כבר מראש על כרטיס, לפי מספר המקומות שאתם רוצים… האוטובוס אוסף אתכם מהגסט האוס כל פעם. זה לא תמיד משתלם כי לפעמים זה יעלה לכם יותר מאשר אם תקנו פשוט כרטיס בכל מקום שתגיעו אליו ליעד הבא… יש מקומות שתרצו להישאר יותר, פתאום תרצו לעצור בעוד מקום בדרך ותיאלצו להוסיף על זה כסף וכל מיני בעיות קטנות ומטרידות כאלה… אז תחשבו על זה שוב לפני שאתם קונים אותו.