TukTuk.co.il

טרק לה - מנאלי

מדור טרקים בהודו

טרק לה – מנאלי
הדרך מהעיר לה לעיר מנאלי, מרהיבה ביופייה ומיוחדת במינה. הנופים המיוחדים – אדמת הירח הדברית, הפסגות המושלגות והחולות בגוונים השונים, משתנים לאורך הדרך. הכביש המתפתל מספק סיפורי זוועה, ובקרב מטיילים רבים משאיר טראומה קשה. 
כביש זה מסוכן מאוד, ומדורג ככביש השני המסוכן ביותר בעולם. 
הקרחונים מסביב לכביש נמסים, כך שהרכבים שנוסעים בו עלולים להחליק. בהמשך ערפל עופף את הדרך. הנהגים ההודים בשלהם, ממשיכים לנהוג מהר ולא לדפוק חשבון. האוטובוס מחליק מידי פעם. ואת הנופים אתם עלולים לפספס, בדאגות מיותרות ובניסיונות לא להקיא.
אז עם יש לכם עוד כוח ברגלים, מוטיבציה וסבלנות, במקום להתלבט איזה רכב יותר בטוח? ג'יפ, מיניבוס או אולי אוטובוס?…צאו לטראק אחרון בלאדאק היפיפיה! 
הטראק מלה למנאלי אורך כשלושה שבועות של מאמץ, אבל שווה כל רגע והסיפוק בסוף אדיר כמעט כמו הנופים שמחכים לכם בדרך!

– הטראק עובר דרך כפרים קטנים ונחמדים רבים, אבל גם בעיירות יותר גדולות בתוכלו לתפוס אוטובוס ולהמשיך איתו למנאלי במידה ותתעייפו. בררו עם המקומיים, אם עובר במקום יישובם אוטובוס, ואם כן, אז מתי. 
ציוד: שק שינה ואוהל – חובה! (ברוב הימים תישנו בחוץ, בשטח).
ציוד נוסף: מים או כדורים לטיהור מים, ואוכל.
ציוד אפשרי: מקלות הליכה, שקיות חימום, ביגוד חם (קר מאוד בלילה!) וכמה שיותר גרביים חמות (הן הולכות להירטב מהקרח הנמס מהפסגות).

יום 1
עלו על אוטובוס שיוצא מתחנת האוטובוסים בלה, לכיוון לאמיורו, או שתוכלו להשכיר ג'יפ, מתחנת המוניות שליד תחנת האוטובוסים, ללאמיורו. תוכלו גם להסדיר עם סוכנות נסיעות נסיעה בכיוון אחד ללאמאיורו. 
בלאמאיורו תראו את אחת הגומפות המרהיבות והמפורסמות ביותר בלאדאק. 
אחרי שהגעתם ללמאיורו לכו לעבר הכפר ונאלה. בכפר ואנלה יש מקדש בצבע לבן –בז', המקדש ממוקם על גבעה גבוהה וממנו תוכלו להשקיף על הכפר ואנלה. מתארגנים ללינת שטח, ישנים בואנלה באוהל או בשק שינה.

יום 2
מהכפר ונאלה לכו לכיוון הכפר האנופאטה. ההליכה אורכת בסביבות 6-7 שעות. 
ישנים בכפר האנופאטה, לינת שטח, באוהל או בשק שינה.

יום 3
מהכפר אנופאטה לכו בעליה עד לכפר פוטוסקאר, דרך כפר בשם סיסיר – הירידה מסיסיר תלולה וקשה, אבל אחריה יש ירידה מתונה ונוחה. ההליכה לכפר פוטוסקאר נמשכת בערך 7 שעות. ישנים בכפר פוטוסקאר, לינת שטח, באוהל או בשק שינה.

יום 4
הכפר פוטוסקאר הקטן והיפיפה, מוקף שדות ירוקים, ובמרכז הכפר, על גבעה, ניצבת גומפה החולשת על שדה גידולים חקלאיים. מהכפר פוטוסקאר המשיכו ללכת לעבר העיר סינגלה. כדאי לצאת מוקדם בבוקר, ולהתחיל בעליה הקשה לעבר מעבר ההרים סינגלה. 
גובהו שמעבר ההרים סינגלה הוא 5250 מ', וזהו הגובה הגבוהה ביותר אליו תגיעו בטראק. העלייה נמשכת בסביבות שעתיים. העלייה כרוכה בטיפוס על קרחונים, והירידה שבאה אחריה מחליקה וקשה.
בעיר סינגלה יש גאסט האוס, כך שאפשר לבחור לישון בגאסט הואס או בחוץ, באוהל או בשק שינה.

יום 5
מסינגלה התחילו את היום של הליכה קלה בירידה לעבר הכפר לינגשט, הירידה ללינגשט תיקח לכם בסביבות ה-6 שעות. 
ישנים לינת שטח בכפר לינגשט באוהל או בשק שינה.

יום 6
מהכפר לינגשט המשיכו ללכת לעבר הכפר סנרטסה. העליה קשה עד למעבר ההרים ליון, שבגובה של כ- 4200 מ'. מהכפר סנרטסה תיהנו מנוף מרהיב, אז נוחו מהטיפוס וצפו בנוף, תוכלו לראות את הדרך שעשיתם לכאן מלמעלה. 
מתארגנים ללינת שטח בכפר סנרטסה, באוהל או בשק שינה.

יום 7
מהכפר סנרטסה המשיכו כ-קילומטר עד שתראו שביל שעולה מעלה להר. לכו עם השביל, ותגיעו לנהר אומצ'ו, משם הנהר עלו בעליה התלולה והקשה בערוץ הנהר עד למעבר ההרים פורפילה.
ממעבר ההרים פורפילה רדו בצוק התלול עד שתגיעו לכפר הנומיל.
ישנים לינת שטח בכפר הנומיל, באוהל או בשק שינה.

יום 8
לכו לאורך נהר זאנסקאר, שבסמוך לכפר הנומיל, ההליכה לאורך הנהר נוחה ונעימה ואורכת כ- 5 שעות, הדרך תוביל אתכם לכפר פישו. בכפר פישו לנים באוהלים או בשק שינה.

יום 9
מהכפר פישו ממשיכים ללכת לאורך הנהר זאנסקאר, אחרי 4-5 שעות של הליכה, תגיעו לקרשו. 
מומלץ לבקר בגומפת קרשה שנמצאת בקרבת הכפר קרשו. 
מתארגנים ללינת שטח בכפר קרשו, באוהלים או בשקי שינה.

יום 10
חצו את הנהר – דודה, שנמצא בסמוך לכפר קרשו, לכו לעבר העיר פאדום, ההליכה לפאדום נמשכת בערך 4 שעות. פאדום היא עיר גדולה, (יחסית לכפרים הקטנטנים בהם נתקלתם עד עכשיו), כאן תוכלו לקנות מזון ולהצטייד במה שחסר להמשך הדרך. 
בפאדום יש גאסט האוס, תוכלו לישון בו או לישון בחוץ באוהל או בשק שינה.

יום 11
מהעיר פאדום המשיכו ללכת כ – 6 שעות עד לכפר מונה. 
במונה ישנים בחוץ באוהל או שק שינה.

יום 12
מהכפר מונה ממשיכים לעבר הכפר איצא'ר, ההליכה ממונה לאיצא'ר אורכת כ- 5-6 שעות.
ישנים בכפר איצ'אר, באוהל או בשק שינה.

יום 13
צאו מהכפר איצ'אר לעבר הכפר פורנה, בדרך תעברו ליד הכפרים סורל והנומי.
מתארגנים ללינת שטח בכפר פורנה באוהל או בשק שינה.

יום 14
אתם יכולים להמשיך בטראק ללה, או לעשות "יום טיול", במסלול שיוצא מהכפר פורנה וחוזר לפורנה. אומנם הטיול באזור הכפר פורנה לא מקדם אתכם בדרכם ללה, אבל כדאי מאוד לא החמיץ את הטיול הזה לפוקטל גומפה. הגופה הוא מנזר טיבטי- בודהיסטי. 
פוקטל נראה כמו ישוב מבודד, מה שמייחד אותו היא הבנייה הצפופה והמיוחדת של גומפה זו.

יום 15
מהכפר פורנה לכו כ- 5-6 שעות עד שתגיע לכפר קרוגיאק. 
לינת שטח בכפר קרוגיאק באוהל או בשק שינה.

יום 16
מהכפר קוריגאק המשיכו ללכת בסביבות ה- 6-7 שעות עד שתגיעו לכפר לאקונג. 
הדרך קלילה ורוגעת, כך שתוכלו להינות מהנוף המרהיב שלפתע השתנה מבלי שתרגישו. 
מתארגנים ללינת שטח בכפר לאקונג באוהל או שק שינה.

יום 17
מהכפר לאקונג הולכים לכפר צ'אומיקאנקפו. ירידה של קילומטר בין ההרים, תתחיל לכם את הבוקר. אחרי הירידה, כמו תמיד, מגיעה עליה. זוהי עליה הכוללת טיפוס על קרחון, היא קשה, תלולה ומחליקה, אך גם מגניבה ולא שגרתית. 
אחרי כ- 8 שעות מעייפות תגיעו גמורים ומרוצים לכפר צ'אומיקאנקפו. 
בכפר צ'אומיקאנקפו ישנים בחוץ באוהל או שק שינה.

יום 18
מהכפר צ'אומיקאנקפו לכו בירידה שתוביל אתכם לכפר ראמג'אק. תחילה הירידה קשה ותלולה, אך בהמשכה צפויה לכם ירידה מתונה ונוחה יותר. בהגיעכם לכפר ראמג'אק תבחינו במבנים רבים, הנראים נטושים, מבנים אלה משמשים את רועי הצאן. 
תוכלו לישון באחד המבנים בשק שינה או אוהל.

יום 19
מהכפר רמג'אק ממשיכים בהליכה לעבר הכפר צאלאנג טוקפו, בדרך תעברו את הכפר זונסקאר.
ההליכה עד לכפר זונסקאר קלה יחסית, מזונסקאר המשיכו ללכת עד שתגיעו לכפר צאלאנג טוקפו. סך כל ההליכה מרמג'אק לצאלאנג טוקפו נמשכת כ- 8 שעות.
ישנים בכפר צאלאנג טוקפו באוהל או בשק שינה.

יום 20
יוצאים מהכפר לצאלאנג טוקפו והולכים לעבר הכפר דארצה. בהתחלה הולכים בירידה ואחריה צפויה לכם הליכה פשוטה וקלילה בנוף המשגע. ההליכה מצאלאנג טוקפו לדארצה אורכת כ- 5-6 שעות.
מתארגנים ללינת שטח בכפר דראצה באוהלים או בשקי שינה.

יום 21
לכו מהכפר דארצה לכביש הראשי הסמוך לכפר, משם תוכלו לקחת אוטובוס מקומי, (LOCAL) לעיר ניו-מנאלי. 
הירידה מנקודה זו לניו-מנאלי ברגל מסוכנת מאוד כיוון שהכביש הראשי צר, מתפתל וערפל כבד שורר באזור. קיימת סכנה של מפולת אבנים, ובגלל כל הסיבות האלה, אתם מתבקשים שלא ללכת לצד כביש זה בשום אופן. 
ההגעה לניו מנאלי כרוכה בשעתיים נסיעה בדרך המתפתלת. עוברים ברוטאנג פאס הערפילי שנותן לו אווירה מסתורית ומסקרנת. בהמשך הערפל מתפוגג והנוף למטה מרוטאנג פאס מדהים ביופיו, מנקודה זו תצפו מלמעלה בעמק קולו ובעיר היעד – מנאלי.