TukTuk.co.il

בהוטן - Bhutan

בהוטן – Bhutan
בהוטן הנה ממלכה קטנה הנמצאת בין הודו לסין בהרי ההימליה והיא נחשבת לאחת המדינות המבודדות בעולם. עיר הבירה של הממלכה שהנה גם העיר הגדולה ביותר הנה טימפהו. בהוטן משתרעת של שטח של 39,000 קילומטרים מרובעים ואוכלוסייתה מונה כ-700 מאות אלף תושבים כאשר רובם הגדול בודהיסטים.
מדובר בממלכה מסתורית ביותר שפחות מוכרת על ידי התיירים הישראלים ולכן היא טומנת בתוכה מגוון רחב של אפשרויות ודברים מעניינים. עם זאת נראה כי על מנת לשמור על אורך החיים המסורתי, מפקחים השלטונות בבהוטן על התיירים. כל הטיולים ברחבי הממלכה צריכים להיעשות באמצעותן של סוכנויות הטיולים המקומיות.
יותר מכך, על מנת להיכנס למדינה צריכים התיירים לבקש אשרות כניסה כאשר בעבר אושרו רק מאות מידי שנה (היום אין מכסות). על מנת לעשות טיול יש צורך במדריך צמוד והמסלול צריך להיות מאושר מראש על ידי השלטונות.
עם זאת למרות הנוקשות, בבהוטן בהחלט יש משהו מיוחד. תחשבו על כך, מדינה מבודדת הנמצאת בהרי ההימלאיה בה כל התושבים ידידותיים מאוד וכולם מעריצים את המלך של המדינה. ביקור במדינה ואפילו קצר יכול להיות בלתי נשכח בהחלט וטיפה שונה מהנוף הרגיל של המדינות האחרון באזור.
עוד דבר שמייחד את בהוטן הוא העובדה כי המדינה שופעת בבעלי חיים ובצמחים נדירים. במדינה יותר מ-150 זנים שונים של יונקים לרבות בעלי חיים הנמצאים כיום בסכנת הכחדה

 

מטבע ועלויות
המטבע של בהוטן הינו הנגולטרום. חשוב מראש לציין כי השהות בבהוטן הנה יקרה, ככל הנראה עקב הרצון של השלטונות למנוע שהות ממושכת של תיירים. עלות שהות בממלכה עשויה לנוע בין מאה למאתיים דולר ביום (אל תשכחו יש צורך בשכירת מדריך לאורך כל הטיול מה שמעלה משמעותית את ההוצאות).

 

תכנון מסלול
אין הרבה אופציות כיצד להתחיל לפחות את המסלול בבהוטן, הטיסות המגיעות לממלכה מגיעות לעיר פארו הנמצאת במערב המדינה. משם כדאי לתכנן את המסלול ולחשוב לאן רוצים להמשיך הלאה. ישנו מעבר יבשתי אחד למדינה הנמצא בדרום הודו בפהואנטשולינג.
יותר מכך, אם אתם דלים במשאבים יחסית, כפי שציינו השהות בבהוטן עשויה להיות יקרה ולכן כדאי להחליט מראש על מספר הימים שרוצים לבלות בה. בדרך זמן השהיה המומלץ לטיול ממצה בממלכה הוא בין שבועיים לחודש, הכל תלוי כמה אתם רוצים להשקיע בטיול שלכם בממלכה.

 

אתרים מומלצים 
עיר הבירה טהימפו הנה העיר הבירה היחידה בעולם ללא רמזורים כלל. כאשר מסתובבים בעיר עצמה מרגישים היטב את המסורתית שמוקרנת ממנה. בעיר עצמה תוכלו למצוא כמה אתרים מעניינים כדוגמת טרהשי צ'ונג דזונג (מבצר "הדת המהוללת") שבתוכו שוכנים משרדים שונים של השלטונות. המבנה עצמו מהווה סמל של עיר הבירה  של בהוטן.
אתר נוסף מעניין בעיר הבירה, הנו  אצטדיון צ'אנגלימיטהאנג שהוא בעצם אצטדיון הקשתים הלאומי בו תוכלו לראות קשתים רבים מתחרים אחד בשני בתחרויות שונות על פי מיטב המסורת הבהוטנית.
לאלו מכם שיגיעו לבהוטן וסביר להניח ינחתו בעיר פארו, ישנן גם לא מעט דברים מעניינים בעיר הזאת. תוכלו לראות מנזרים עתיקים ומרשימים, להינות מנופים מדהימים, לבקר במוזיאון הלאומי של המדינה שנמצא בעיר ועוד
על מנת להכנס אל לב ליבה של בהוטן מומלץ להגיע אל העיר בומטהאנג, בה נמצאים האתרים הקדושים ביותר בממלכת בהוטן, כאשר המפורסם ביותר היננו ג'אקאר דזונג- מבצר מנזר שהוקם אי שם בסוף המאה ה-15.
אחד הסיבות שבגללה מגיעים מטיילים לבוטאן היא הטראקים המרהיבים שיש בה. הטראקים בממוצע נמשכים ברוב המקרים שבוע ימים.
אם מעניין אתכם המגוון העצום של בעלי החיים הנדירים של בהוטן, מומלץ מאוד לבקר בעמק פובג'יקה, הנמצא באזור ההרים השחורים. בעמק עצמו יש שפע גדול של בעלי חיים כולל אלו שנמצאים כיום לצערנו בסכנת הכחדה.

 

תחבורה והתמצאות
הדרך הנוחה ביותר כפי שכבר ציינו להגיע לבהוטן היא באמצעות טיסה המגיע לעיר פארו. רק חברת התעופה הלאומית דרקו אייר של בהוטן מבצעת את טיסות אלו למספר יעדים כדוגמת קטמנדו בנפאל, כלכולתה בהודו ואף לבנגקוק דרך עצירת ביניים בכלכותה.
מבחינת תחבורה יבשתית, בבהוטן אין רכבות (רוב האזורים בממלעה הרריים וקשים יחסית לתנועה) וניתן לעבור ממקום למקום או על ידי שכירת נהג, או באוטובוסים או ברגל. דרך פופולארית נוספת לטייל היא באמצעות אופניים.